נובל בעברית
פרופ' דוד גרוס

בעל תואר בוגר בפיזיקה ובמתמטיקה מהאוניברסיטה העברית בירושלים (1962) ודוקטור לשם כבוד שלה (2001). פרופסור לפיזיקה עיונית באוניברסיטת קליפורניה בסנטה ברברה.
פרופ' דוד גרוס זכה בפרס נובל בפיזיקה על גילוי החופש האסימפטוטי בתורת הכוח החזק - הכוח הפועל בין הקווארקים (חלקיקי היסוד המרכיבים את גרעין האטום). את הפרס קיבל במשותף עם דיוויד פוליצר ופרנק וילצ'ק.

פרופ' גרוס הוא מגדולי הפיזיקאים העיוניים בעולם בזכות מחקריו בתחום התכונות של כוח הצבע, הן בטווחים הקצרים הן בטווחים הארוכים. כוח הצבע מחבר את הקווארקים והאטומים לפרוטונים ונויטרונים, שהם מרכיבי גרעין האטום. כוח זה הוא אחד מעמודי התווך של "המודל הסטנדרטי" המתאר את הכוחות הפועלים על החלקיקים האלמנטריים. למחקריו ולתגליותיו בתורת המיתרים, תחום המנסה להגדיר את הנדבכים הבסיסיים ביותר והקטנים ביותר של החומר, נודעה השפעה על החיפושים אחר תורה אחידה של כוחות היסוד בטבע.

פרופ' גרוס נולד בשנת 1941 בוושינגטון, ארצות הברית. כשהיה בן 12 באה משפחתו לארץ עם משלחת הסיוע הראשונה של ארה"ב לישראל. משהושלמה משימת המשלחת החליט אביו להישאר והיה בין מקימי בית הספר למנהל עסקים באוניברסיטה העברית. הוא למד לתואר בוגר בפיזיקה ובמתמטיקה באוניברסיטה העברית ואת תואר הדוקטור שלו השלים באוניברסיטת קליפורניה בברקלי. פרופ' גרוס מבקר באוניברסיטה העברית לעתים מזומנות, הוא עומד בראש בית הספר השנתי לפיזיקה עיונית במכון ללימודים מתקדמים ומקיים קשרים אמיצים עם סגל החוקרים במכון רקח לפיזיקה.
פרופ' גרוס באתר נובל

   
 
האוניברסיטה העברית בירושלים The Hebrew University of Jerusalem