נובל בעברית
פרופ' אילון לינדנשטראוס

בעל תואר בוגר במתמטיקה ובפיזיקה ותואר מוסמך ותואר דוקטור במתמטיקה מהאוניברסיטה העברית בירושלים. פרופסור במכון איינשטיין למתמטיקה באוניברסיטה העברית.
פרופ' אילון לינדנשטראוס זכה במדליית פילדס על תוצאות עבודותיו בתחום הצפידות המידתית בתורה הארגודית ושימושיהן בתורת המספרים.

עבודתו של פרופ' לינדנשטראוס קידמה מאוד את חקר התורה הארגודית תורה העוסקת בטרנספורמציות שומרות מידה. עבודתו על השערה של פורסטנברג ומרגוליס על הצפידות המידתית של פעולות אלכסוניות על מרחבים הומוגניים הובילה לשימושים מופלאים. בעבודה משותפת עם אינסידלר וקטוק הוא הוכיח את ההשערה תחת ההנחה של אנטרופיה חיובית שלה נמצאו שימושים
מרשימים. בפיתוחים אלו וברעיונות ארגודיים ואריתמטיים נוספים, פרופ' לינדנשטראוס הוכיח את ההשערה האריתמטית על היחידות הארגודיות קוונטיות בתורת התבניות המודלריות. הוא ושותפיו מצאו עוד שימושים בלתי צפויים לשיטות ארגודיות אלו בתורת המספרים הקלסית, ועבודתו מעמיקה מאוד והשפעתה מרחיקה לכת מעבר לתורה הארגודית.

אילון לינדנשטראוס נולד בשנת 1970 בירושלים ולמד את כל לימודיו האקדמיים באוניברסיטה העברית. לאחר קבלת תואר הדוקטור היה חבר במכון ללימודים מתקדמים באוניברסיטת פרינסטון, מאוחר יותר קיבל משרה באוניברסיטת סטנפורד ובהמשך מונה לפרופסור בפרינסטון. משנת 2008 הוא פרופסור באוניברסיטה העברית.
פרופ' לינדנשטראוס באתר IMU
פרופ' לינדנשטראוס ביוטיוב


   
 
האוניברסיטה העברית בירושלים The Hebrew University of Jerusalem